Home > Governor Committee Membership

Governor Committee Membership

Name Category Appointed By

Term of Office / End Date

Committee Membership Responsibilities Voting Rights
David Hughes Co-opted Governing Body 4 years / 4/2/2019

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

Pay Committee

Chair of Governors

Full
Debbie Cook Head Teacher    

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

Pay Committee

 

Full

Emma-Louise Vincent Parent Parents 4 years / 12/4/2021

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

Pay Committee
  Full
Gillian Caddy Co-opted Governing Body 4 years / 4/2/2019

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

Pay Committee

 

Full

Laura Bovington Parent Parents 4 years / 1/3/2020

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

Pay Committee

  Full
Patrick Evans Co-opted Governing Body 4 years / 4/2/2019

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

Pay Committee

  Full
Rachel Johnson Local Authority Governing Body 4 years / 30/9/2019

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

Pay Committee

Vice Chair of Governors

Chair of Children and Learning Committee

Full
Victoria Rogers Co-opted Governing Body 4 years / 3/2/2020

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

Pay Committee

Chair of Resources and Premises Committee

Chair of Head Teacher's Performance Panel

Full
Victoria Williams Co-opted Governing Body 4 years / 3/2/2020

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

Pay Committee

  Full
Rebecca Hedges Staff Staff 4 years / 1/5/2021

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

  Full
Heather Ryder Co-opted Governing Body 4 years / 27/11/2021

Children and Learning Committee

Resources and Premises Committee

  Full