Governor Committee Membership

Name Category Appointed By Term of Office / End Date Committee Membership Responsibilities Voting Rights
Jessica Auton Local Authority Governor Governing Body 4 years / 23/07/2024 Full
Carolyn Burleigh Associate Member Children and Learning Committee
Resources and Premises Committee
Full
Gillian Caddy Co-opted Governing Body 4 years / 04/02/2023 Resources and Premises Committee Health & Safety - Outdoor Monitoring Full
Carolanne Dibnah Co-opted Governing Body 4 years / 15/05/2023 Children and Learning Committee Development and Training Governor Full
Denis Foster Other Governing Body 4 years / 26/11/2023 Full
Stephanie Hartley Co-opted Governing Body 4 years / 15/05/2023 Resources and Premises Committee
Pay Committee
SEN Governor
Safeguarding and Wellbeing and Child Protection
Full
Verity Marsland Co-opted Governing Body 4 years / 23/07/2024 Able Child and Pupil Premium Governor Full
Clive Norris Co-opted Governing Body 4 years / 22/03/2024 Children and Learning Committee
Resources and Premises Committee
Chair
Link Governor - English
Full
Anand Raithatha Parent 4 years / 23/09/2024 Full
Heather Ryder Co-opted Governing Body 4 years / 26/11/2021 Children and Learning Committee
Pay Committee
Resources and Premises Committee
Full
Paul Shakespeare Acting Headtecher Interim Headteacher
All committees
Acting Headteacher Full